Our Staff

SENIOR TEAM

  • Joseph Bell (Headteacher)
  • Alli Crank (Deputy headteacher / Designated Safeguarding Officer)
  • Anna Harding (Deputy headteacher)
  • Natalie McIntosh (SENCo)

RECEPTION

  • Laura Vomero (Teacher/Phase leader for reception and Year One)
  • Stacey Tyler (Teacher)
  • Mel Atkins (Nursery Nurse)
  • Kerry Purnell

YEAR 1

  • Natalie Nakkas (Teacher)
  • Ian Knight (Teacher/Humanities Subject Leader)
  • Maria Crompton (Maternity Leave)
  • Kelly Kara
  • Jackie Kelly
  • Naomi Thirurajah

YEAR 2

  • Emily Wetz (Teacher)
  • Sarah Jane Wilson (Teacher)
  • Tracey Purnell
  • Laura Brindley

YEAR 3

  • Rebecca Cosby (Teacher/Phase Leader for Year 2, Year 3 and Year 4)
  • Clare Evans (Teacher/Science Subject Leader)
  • Rob Porter
  • Susan Graham

YEAR 4

  • Sarah Paintsil (Teacher)
  • Vanessa Edwards (Teacher /RE Subject Leader)
  • Alison White
  • Katie Groombridge
  • Ivan Limas

YEAR 5

  • Danny Deudney (Teacher)
  • Shaunagh McGroarty (Teacher)
  • Liza Sinclair (Teacher)
  • Veronica Harewood

YEAR 6

  • Daina-Kay Arnold (Teacher/Phase Leader for Year 5 and Year 6)
  • Louise Berry (Teacher/Maths Subject Leader)
  • Jackie McGinley
  • Lisa Coe
  • Marion Sharpe

ADDITIONAL TEACHING STAFF

  • Moya Hanif-Banks (Art/Design and Technology)
  • Ellie Westgarth-Flynn (Music)
  • Margo Lyons (PE)
  • Hannah McGregor (PPA/Modern Foreign Languages Subject Leader)

INCLUSION TEAM

  • Natalie McIntosh (SENCo)
  • Manda Marston (Early Help Manager)
  • Vanessa Barber-Miller (Speech and Language support)

HEARING RESOURCE BASE

  • Emma Ford (Teacher of the deaf)
  • Stephanie Walker (Teacher – Hearing Resource Base)
  • Sally Oliver

ADMIN STAFF

  • Lucy Wygers (School Business Manager)
  • Diane Bowen (Admin officer)
  • Clare Bloxidge (Admin assistant )
  • Erica Williams (Admin assistant )
  • Colleen O’Neill (Premises Officer)
  • Sharon Wallis (Cleaner)

SAFEGUARDING TEAM

  • Alli Crank
  • Manda Marston
  • Anna Harding
  • Joseph Bell
  • Natalie McIntosh